Dekografix

Czy fotoceramika jest odporna na działanie czynników zewnętrznych?

fotoceramika wybieranie zdjęć

Fotoceramika początkowo była stosowana głównie do odtwarzania portretów nagrobnych na ceramicznych płytkach. Z czasem technika ta stała się popularna do ozdabiania przedmiotów codziennego użytku. Dzięki temu powstały talerze, filiżanki i wazy ze znanymi osobistościami, scenkami rodzajowymi, popularnymi miejscami, martwą przyrodą i żywymi pejzażami. Czy takie nadruki będą odporne na szkodliwe czynniki?

Dobór odpowiednich maszyn i składników 

Fotoceramika to rodzaj fotografii, którą umieszcza się na przedmiotach ceramicznych za pomocą specjalnych drukarek opartych na działaniu druku cyfrowego. Ceramiczna powierzchnia musi zostać wypalona w wysokiej temperaturze. Specjalne piece komorowe równomierne ogrzewają przedmioty w każdej płaszczyźnie, co nadaje im trwałości. Zabezpieczenie grafiki przed uszkodzeniami mechanicznymi, ścieraniem oraz blaknięciem kolorów uzyskuje się poprzez odpowiedniej jakości laminaty. Dobiera się je w zależności od tonera, rodzaju zabezpieczanego materiału oraz kształtów wybranych przedmiotów. Przeniesienie obrazu na ceramiczną powierzchnię wykonuje się za pomocą lakierów ceramicznych, które muszą być odpowiednio wysokiej jakości. Występują one pod postacią płynu i aerozolu. Niektóre z nich można stosować jako zastępstwo dla laminatów.

Jakość cyfrowego procesu nakładania fotografii

Na trwałość naniesionej grafiki wpływa wiele odmiennych czynników. Są to zarówno składniki potrzebne do wytworzenia fotoceramiki, jak i procesy prowadzące do jej utwardzenia. O ile talerze, filiżanki, ozdobne serduszka czy inne rzeźby trzyma się w domu, o tyle niektóre wyroby jak zdjęcia na płytach nagrobkowych mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Silne promieniowanie UV może powodować blaknięcie, natomiast skoki temperatur podczas wysokich mrozów przyczyniają się do pęknięć. Do tego portrety nagrobne narażone są na działanie kurzu, pyłów oraz obrażeń mechanicznych wywołanych np. przez gałęzie poruszane wiatrem. Dawniej fotografię na ceramikę nanosiło się metodą kolodionową, która nie była precyzyjna i nie dawała skutecznej ochrony na lata. Obecnie obróbka cyfrowa umożliwia dobór odpowiednich parametrów, które pozwalają uzyskać fotoceramikę bardzo wysokiej jakości.

Właściwa konserwacja

Fotoceramika wytwarzana w nowoczesnych urządzeniach przy zastosowaniu odpowiednich środków będzie odporna na działanie deszczu, śniegu, mrozu i słońca. Do tego nie potrzebuje ona żadnych specjalnych zabiegów, które wpływałyby na zwiększenie żywotności. Co więcej, zbyt częsta konserwacja może doprowadzić do szybszego zużycia się materiału. Nie zaleca się szorować powierzchni za pomocą środków chemicznych, ponieważ może to skończyć się potrzebą wymiany fotografii. Fotoceramikę wystawioną na działanie czynników zewnętrznych trzeba co pewien czas przecierać wilgotną szmatką, aby usunąć z jej powierzchni warstwy kurzu, błota, brudu czy powstałe smugi.

 

Blog
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/lotus/inc/template-tags.php on line 73