Dekografix

Czy fotografie na ceramice nie blakną?

kubek

W dzisiejszych czasach na rynku działa wiele firm oferujących usługi druku fotografii na ceramice. Myśląc o takim wydruku, większości z nas przychodzą na myśl zdjęcia umieszczane na płytach nagrobnych. Warto jednak wiedzieć, że fotografię można też nanieść na inne przedmioty wykonane z ceramiki: pamiątki, ozdoby, tablice czy kafelki. Patrząc na gotowy produkt zapewne zastanawiamy się, ile czasu zdjęcie wydrukowane na tak nietypowym podłożu będzie trzymać swój kolor. Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Ulotna sublimacja

Na rynku obecnie istnieją dwie technologie nanoszenia nadruków na ceramikę: sublimacja i kalka ceramiczna. Do sublimacji wykorzystuje się ceramikę pokrytą warstwą przeźroczystego poliestru. Przykłada się do niej papier z wydrukiem i umieszcza je razem w prasie pod dużym naciskiem i temperaturą ok. 150 stopni. Tusz z papieru sublimuje i jest pochłaniany przez przylegający do niego poliester.

Technologia ta ma jednak ogromną wadę: fotografia nie jest tak naprawdę naniesiona na ceramikę, ale na plastik, który utlenia się z czasem, a sam pigment nie jest niczym chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych. Co więcej, tusze sublimacyjne są podatne na parowanie i z czasem ulatniają się, powodując blaknięcie nadruku.

Trwała kalka ceramiczna

Technologia kalki ceramicznej, do której sprzęt znajdą Państwo w naszej ofercie, działa zupełnie inaczej. Wydruk na papierze do druku foto ceramicznego jest naklejany na dowolny przedmiot i wypalany w piecu w temperaturze ponad 800°C, po czym pokrywany laminatem.

Ponieważ nie ma tutaj mowy o sublimowaniu, kolory takiego wydruku są wyraźniejsze i tusz nie odparowuje z czasem z przedmiotu. Dzięki utrwaleniu w wysokiej temperaturze i nałożonemu laminatowi, całość jest zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, które nie mają jak nadszarpnąć kolorów.

Podsumowując: wykonane technologią kalki ceramicznej, poprawnie naniesione i utrwalone zdjęcie, nie blaknie z czasem i będzie trzymało swój kolor. Kupując ceramikę z fotografią, warto sprawdzić, jaką technologią został wykonany nadruk.

Blog
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/lotus/inc/template-tags.php on line 73