Dekografix

Czym jest kalkomania ceramiczna?

kalkomania ceramiczna

Kalkomania ceramiczna jest jedną z najpopularniejszych metod zdobienia ceramiki. Nadruk nanosi się za pomocą specjalnej kalki, a co za tym idzie, możliwe jest idealne dostosowanie nadruku do wybranej powierzchni. Zastosowanie tej metody ma wiele zalet, a dodatkowo nie jest skomplikowane, dlatego też jest to jedna z najczęściej wybieranych metod nanoszenia nadruku na ceramikę. Warto poznać korzyści, które płyną z wykorzystania tej metody.

Zalety kalkomanii ceramicznej

Kalkomania ceramiczna jest zabiegiem, który ma wiele zalet. Wykorzystuje się do niej metodę sitodruku pośredniego lub laminacji, które umożliwiają ozdobienie nawet dużej powierzchni. Dzięki tej metodzie możliwe jest dokładne odwzorowanie zdjęcia na kubku lub innym obiekcie. Wybór metody kalkomanii ceramicznej daje nam możliwość personalizacji przedmiotu, a co za tym idzie, jest to dobry pomysł na prezent. 

Warto wspomnieć, że metoda ta umożliwia wykonanie nadruku nawet na małych powierzchniach, takich jak ucho kubka czy jego spód. Dodatkowo nadruk jest odporny nawet na mycie w zmywarce, a więc nie musimy martwić się, że efekt jest tylko tymczasowy.

Kalkomania ceramiczna krok po kroku

Proces nanoszenia nadruku na ceramikę podzielony jest na kilka etapów. Każdy z nich jest równie ważny i ma wpływ na efekt końcowy, dlatego też warto skupić się na dokładnym wykonaniu każdego z nich.

  1. Przygotowanie projektu do druku – wybór właściwego projektu to podstawa. Musimy dopasować wielkość do powierzchni, na jaką będzie on nanoszony. Warto również zwrócić uwagę na jakość grafiki, dzięki czemu unikniemy słabej jakości efektu.
  2. Wydruk na papierze – jest to etap, w którym przenosimy nasz projekt na specjalną kalkę, która później trafi na przedmiot.
  3. Transfer wzoru na gotowy produkt – kalkę ceramiczną nakłada się ręcznie na produkt, dostosowując ją idealne do powierzchni.
  4. Wypalanie zdobienia – jest to ostatni etap, w którym kubek lub inny przedmiot z ceramiki wkłada się do pieca. Jest on wówczas wypalany w temperaturze sięgającej od 800°C do 900°C. W przypadku porcelany lub szkła wykorzystywana jest temperatura od 560°C do 600°C.
Blog
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/lotus/inc/template-tags.php on line 73