Dekografix

Jak wybrać piec do wypalania ceramiki?

piec do ceramiki

Wypalanie ceramiki to zajęcie, którym zajmuje się coraz więcej osób — nie tylko hobbystycznie, ale również zawodowo. Obecnie znów coraz bardziej doceniamy przedmioty codziennego użytku, które wyróżniają się unikalnym pięknem oraz wysoką jakością. Ceramika doskonale wpisuje się w to założenie.

Istotnym elementem profesjonalnej pracowni ceramicznej jest piec — wydajny, oszczędny i bezpieczny. Jaki piec najlepiej sprawdzi się przy wypalaniu ceramiki? Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Na te i kilka innych pytań spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części tego wpisu.

Budowa pieca do wypalania ceramiki

Pierwszą decyzją, jaką będziesz musiał podjąć, jest specyfika budowy pieca. Pod tym względem wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pieców: kręgowe ładowane od góry i komorowe. Piece kręgowe wyróżniają się kształtem walca i otwierane oraz ładowane są od góry. Załadunek polega na umieszczeniu przedmiotów na specjalnych podstawkach i ułożeniu ich piętrowo. Niestety obsługa takiego pieca jest dość niekomfortowa i może stanowić pewną niedogodność — szczególnie w przypadku dużych modeli pieców. Tego rodzaju piec może się sprawdzić w przypadku hobbystów lub w pracownikach wytwarzających niewielkie elementy, np. biżuterię.

Do profesjonalnego użytku proponujemy wykorzystać piece komorowe. Komorowe piece do wypalania ceramiki dostępne są w ofercie naszej firmy. Wyglądają one jak zwykła szafa czy lodówka. Wyposażone są w klasycznie otwierane na bok drzwi. Wewnętrzna komora posiada boczne ścianki z wgłębieniami do wsuwania i wysuwania podstawek na ceramikę. Używanie takiego pieca jest łatwe i nie wymaga szczególnego wysiłku. Można używać wyłącznie niezbędnej ilości półek w dogodnym w danym momencie rozmieszczeniu. Tego rodzaju piece dostępne są w różnych wielkościach, dlatego też z powodzeniem można wybrać odpowiedni model zarówno do małej, jak i dużej pracowni.

Jak dobrać pojemność pieca?

Pojemność pieca określana jest w litrach. To, jaki duży model będzie ci potrzebny, zależy przede wszystkim od tego, jak wiele przedmiotów zamieszasz wypalać oraz jaka będzie ich wielkość. Ogólnie piece do wypalania ceramiki mają pojemność od kilkunastu do nawet 320 litrów.

Hobbyści, którzy wykonują niewielką ilość przedmiotów, zapewne wybiorą mniejsze piece, które w tym przypadku będą najlepszym rozwiązaniem. Mniejsze piece, o pojemności ok. 16-25 litrów preferowane są przez producentów biżuterii. Jeśli jednak zajmujesz się wytwarzaniem większych wyrobów, jak np. wazy, talerze, misy, donice itp., powinieneś zdecydować się na zakup dużego pieca o pojemności od 100 do 320 litrów — w zależności od wielkości i ilości dziennej produkcji.

Moc pieca

Kolejną ważną kwestię jest moc pieca. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak m.in. koszty pracy oraz obciążenie instalacji. Najmniejsze obciążenie stanowią niewielkie modele o mocy 2,6 kW (porównywalna z innym domowym sprzętem). Duże piece osiągają nawet 7 – 11 kW, więc wymagają napięcia zasilania na poziomie 400 V.

Zapewniane przez naszą firmę piece wykorzystują nowoczesną technologię, dlatego też pracują energooszczędnie przy zachowaniu najwyższych parametrów wypału.

Dodatkowe funkcje

Wybierając piec do wypalania ceramiki, warto zastanowić się również nad dodatkowymi funkcjami, które mogą usprawnić codzienną pracę. Zaliczamy do nich m.in.:

  • programator umożliwiający sterowanie wysokością temperatury w komorze,
  • czujniki temperatury wewnątrz komory,
  • system grzania dwustronnego.

Nowoczesne modele pieców dostępne w naszej ofercie mogą być zasilane nie tylko energią elektryczną, ale również gazem ziemnym. Nagrzewają się do temperatury sięgającej 1300°C.

Urządzenie wyposażone w dodatkowe funkcje są nieco droższe od podstawowych modeli, jednak efekty ich prac są zdecydowanie bardziej zadowalające, a koszty eksploatacyjne niższe.

Blog
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/lotus/inc/template-tags.php on line 73