Dekografix

Jakie standardy powinien spełniać stół do sitodruku?

sitodruk

Sitodruk pozwala na trwałe umieszczenie danego wzoru na wybranym materiale np. ceramice, drewnie, plastiku, folii czy papierze. Świetnie sprawdza się również na dużych powierzchniach. Farba przelatująca przez drobne oczka sitka, położonego na wybranym surowcu pozwala na uzyskanie doskonałej odbitki. W celu wykonania wzoru z użyciem technologii sitodruku trzeba wyposażyć się m.in. w sito i farby. Jednak niezbędny jest także stół. Jakie aspekty są ważne przy jego wyborze?

Stół do sitodruku – jak wybrać odpowiedni?

Kupując odpowiedni stół do sitodruku, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie. Niektórzy decydują się na wykonywanie nadruków na zwyczajnym stole, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie został on stworzony w tym celu. Położony materiał może się z niego zsuwać, a zmiana miejsca papieru czy ceramiki o parę milimetrów, sprawi, że do tego, że wzór nie będzie w odpowiednim miejscu. W związku z tym konstrukcja musi być mocna, a blat powinien przez czas pracy pozostać nieruchomy. Dla dobrej jakości odwzorowania także powierzchnia blatu musi być idealnie gładka, dlatego tego rodzaju stoły są wykonywane z aluminium, a blat jest wewnątrz dodatkowo wzmocniony. Wysokiej jakości stół nie odkształca się pod wpływem ciężaru.

Obecnie na rynku są dostępne modele z podsysem lub bez. Te pierwsze są wyposażone w silnik osiowy, cechujący się niską generacją hałasu, więc wykonywanie nadruku nie jest uciążliwe. Nie mniej ważna okazuje się możliwość dopasowania stołu do własnych potrzeb. Regulowanie wysokości nóg, sita oraz wagi stołu przykłada się na komfort pracy. Dobrze także przemyśleć wielkość blatu. Powinna być ona dostosowana do wymiarów przedmiotów, na których będzie wykonywany sitodruk. Ważną rolę odgrywają też uchwyty, ponieważ pozwalają one na stabilne zamocowanie na stole przedmiotów, również tych o nieregularnych kształtach, co znacznie ułatwia pracę.

Blog
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/lotus/inc/template-tags.php on line 73