Nadruki na ceramice czy szkle nie są już niczym nowym. Wiele firm korzysta z usług profesjonalnych drukarni (lub same zakupują maszyny potrzebne do druku ceramicznego), by podnieść konkurencyjność swoich produktów. Nadruki często wykonywane są, by dany produkt był bardziej funkcjonalny, lub by lepiej się prezentował. Dlaczego druk ceramiczny jest tak popularny i w czym jest lepszy np. od druku UV na szkle? Tym zagadnieniem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.
Technologia uniwersalna
Dzięki drukowi ceramicznemu możemy stworzyć praktycznie dowolny obraz – do naszej dyspozycji jest nieograniczona gama kolorów. Tym między innymi druk ceramiczny wygrywa z sitodrukiem, który mocno ogranicza kreatywne pomysły. Siotodruk bowiem sprawa się tylko przy maksymalnie 4 kolorach w projekcie. Porównując do druku ceramicznego, jest też bardzo drogi. W zasadzie opłaca się tylko wtedy, gdy wykonywane jest wieloseryjne zamówienie. Druk ceramiczny jest też bardzo trwały. Tusze są stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania oraz czynniki atmosferyczne. To sprawia, że nadruki ceramiczne sprawdzają się idealnie w zastosowaniach nie tylko wewnętrznych, ale również i zewnętrznych. Ta cecha druku ceramicznego sprawia, że jest on często lepszym wyborem niż druk UV. Ten ostatni bowiem nie cechuje się wysoką trwałością – nie sprawdzi się więc we wszystkich projektach. Druk ceramiczny jest dobrym wyborem zarówno przy zadruku dużych powierzchni, jak i wykonywaniu małych aplikacji.
Imitacja innych powierzchni
Dzięki drukowi ceramicznemu na szkle udaje się stworzyć perfekcyjną imitację innego rodzaju powierzchni – np. marmuru czy drewnianych paneli. Z tej możliwości chętnie korzystają projektanci wnętrz. Zamiast montażu dekoracyjnej, ciężkiej i stosunkowo kosztownej płyty z marmuru na ścianie, wybierają oni szklaną taflę z nadrukiem łudząco przypominającym ten kamień. To rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w biurowcach, sklepach, jak i domach prywatnych. Druk ceramiczny, jak już było wspomniane, jest bardzo trwały. Sprawdzi się więc nawet w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka czy kuchnia.