Laminacja to jeden ze sposobów uszlachetniania rozmaitych materiałów. Proces ten powszechnie wykorzystywany jest m.in. w branży meblarskiej, dekoratorskiej oraz branży drukarskiej. Laminacja znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku tradycyjnego druku, ale także w przypadku wydruków wielkoformatowych i druku na różnych materiałach m.in. drewnie, ceramice, szkle i kamionce. Dowiedz się więcej na temat laminacji i wykorzystywanych w tym celu produktów.
Jakie są zalety laminacji?
Laminacja to pokrywanie wydruku specjalnym tworzywem zabezpieczającym. Ma ono na celu ochronić jego powierzchnię przed działaniem niszczących ją czynników. Zaliczamy do nich m.in. wilgoć oraz promieniowanie UV. To nie jedyne właściwości laminatów, bo równie skutecznie chronią one przed mechanicznymi uszkodzeniami wydruku np. w wyniku tarcia oraz działania substancji chemicznych, co jest szczególnie ważne w przypadku zadrukowanych powierzchni użytkowych. Ogólnie rzecz ujmując – laminat jest warstwą zabezpieczającą powierzchnię wydruku przed różnego rodzaju czynnikami niszczącymi. Laminacja stosowana jest także w celu poprawy estetyki wydruku i produktów, na których jest on wykonany.
Jakie są rodzaje laminatów drukarskich?
Laminaty stosowane w branży drukarskiej możemy podzielić na dwie grupy, czyli na laminaty płynne i laminaty foliowe. Różnią się one sposobem zastosowania, który uwzględnia m.in. dopasowanie do użytych w celu wykonania wydruku tonerów. Laminaty drukarskie mogą być nakładane na wydruki w sposób mechaniczny lub ręczny. Cechują się one nie tylko różną formą i zastosowaniem, ale także jakością, która wpływa na właściwości zabezpieczające produktu. Oferujemy wysokiej jakości laminaty do fotoceramiki, które przeznaczone są do zastosowania z tonerami marki Selen i Magneta oraz laminaty bezołowiowe. Dostępne w naszym sklepie laminaty foliowe znajdują zastosowanie na produktach o regularnych kształtach, które wykonane są z m.in. ceramiki, szkła, kamionki. Dzięki nim druk chroniony jest przed działaniem wielu niszczących go czynników zewnętrznych oraz zyskuje odporność na uszkodzenia mechaniczne.