Papier do druku i laminowania. Lakier błonotwórczy (cover coat)


Kalkę ceramiczną drukuje się na specjalnym wielowarstwowym papierze. Następnie wydruk należy pokryć dodatkową powłoką umożliwiającą stworzenie błony (cover coat). Ta dodatkowa powłoka umożliwia przeniesienie obrazu do przedmiotu. Do stworzenia dodatkowej warstwy można użyć lakieru wykorzystując stolik do sitodruku aby uzyskać równomierną warstwę. Drugą metodą jest użycie papieru do laminowania i laminatora. Niektórzy proponują stosowanie lakieru w aerozolu, ale metoda nie pozwala uzyskać równomiernej warstwy. Ma to wpływ na jakość wypału więc nie polecamy takiego rozwiązania.

Papier do druku występuje w kilku wersjach:

  • Podstawowa – wymaga zastosowania papieru do laminowania lub lakieru błonotwórczego. Składa się z bazy (podkładu) pokrytego warstwą rozpuszczalną w wodzie umożliwiającą oddzielenie obrazu od podkładu. Warstwa ma w sobie dodatki klejące ułatwiające przyleganie obrazu do przedmiotu – ceramiki, szkła, emalii.
  • Do druku bezpośredniego – poza elementami wymienionymi wcześniej posiada warstwę topników umożliwiającą przeprowadzenie procesu wypału. W zależności od rodzaju używanych tonerów stosuje się papier typu „Y” lub „N”. Papiery tego typu nie wymagają stosowania papieru do laminowania lub lakierów błonotwórczych. Zastosowanie do płaskich powierzchni lub przedmiotów o regularnych kształtach typu walec. Stosuje się również do przedmiotów wypukłych jak porcelanki do zdjęć nagrobkowych.
  • Papier z białym tłem – posiada konstrukcję wersji podstawowej z dodatkiem białej powłoki. Powodem takiej wersji jest to, że drukarki laserowe nie są w stanie wydrukować białego koloru (pracują używając barw podstawowych w systemie C,M,Y,K). Papier z białym tłem doskonale sprawdza się przy stosowaniu na szkle oraz ceramice pokrytej innym kolorem szkliwa niż białe. Wymaga stosowania powłoki papieru do laminowania lub lakieru błonotwórczego.

Papier do laminowania lub lakier błonotwórczy, stosuje się do stworzenia błony nośnej zawierającej dodatki typu topnik lub bez topnika sama błona nośna. Do stosowania z papierem do druku wersji podstawowej i z białym tłem.

  • Papier do laminowania z topnikiem pozwala uzyskać efekt połysku. Dodatki topnika dopasowane są ściśle do rodzaju używanych tonerów i podłoża typu ceramika, szkło.
  • Papier do laminowania bez topnika tworzy jedynie warstwę nośną. Efektem końcowym jest mat lub połysk w zależności od twardości szkliwa i temperatury wypału.
  • Lakier błonotwórczy występuje w puszkach i pojemnikach w aerozolu. Spełnia tę samą rolę co papier do laminowania. Najlepsze efekty uzyskuje się z lakieru w puszkach, który nanosi się na wydruk przy użyciu stolika do sitodruku. Lakier przeciskany jest przez oczka siatki sita przy użyciu gumowego rakla. W ten sposób tworzy się równomierna warstwa. Metoda jest pracochłonna, wymaga suszenia powłoki, mycia sit i wszystkich dodatkowych zabiegów związanych z sitodrukiem. Ze względu na szkodliwe substancje lotne pomieszczenie do lakierowania musi być dobrze wentylowane.
  • Lakier w aerozolu jest „łatwiejszy” w stosowaniu ale trudno jest uzyskać równą warstwę co ma wpływ na proces przenoszenia i jakość wypału.

Potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z nami.