Dekografix

Poznaj zalety i rodzaje kalki ceramicznej

kalkomania ceramiczna

Do zdobienia sztywnych powierzchni wykonywanych z ceramiki wykorzystywane są kalki. Kalkomania jest metodą polegającą na wykonywaniu nadruku na podłożu (najczęściej sitodrukiem lub nadrukiem wykonanym lakierem ceramicznym), a następnie przenoszeniu go na powierzchnię docelową. Do utrwalania stosuje się wypalanie w bardzo wysokich temperaturach (nawet 800 stopni Celsjusza!), kiedy to dochodzi do nierozerwalnego połączenia nadruku z powierzchnią za pomocą wodorozcieńczalnego kleju. Po ostygnięciu otrzymujemy wysokiej jakości gadżet reklamowy lub inny będący estetycznym nośnikiem informacji.

Zalety kalkomanii ceramicznej

Kalkomania nie jest metodą nową. Znali i stosowali ją rzemieślnicy już w XVIII-wiecznej Francji, a jednym z jej prekursorów był grawernik Simonow François Ravenetow. Oczywiście przez ponad 250 lat proces uległ licznym modyfikacjom i dzisiaj pozwala na realizowanie nawet skomplikowanych projektów na dużych powierzchniach. Ze względu na liczne zalety, technika jest chętnie stosowana przez agencje reklamowe oraz wybierana przez klientów działających niemal w każdej branży. Dlaczego? Ponieważ nadruk wykonany przy pomocy kalki jest:

  • trwały – nie blaknie, nie niszczy się, nie odchodzi od powierzchni, na której zostanie umieszczony. Jest na tyle wytrzymały, że zachowuje swoją formę nawet podczas mycia w wysokiej temperaturze, np. w zmywarce,
  • może być nanoszony nawet na dużych powierzchniach,
  • może być nanoszony na różne powierzchnie – wklęsłe, wypukłe, nawet w trudno dostępnych miejscach (np. ucho kubka),
  • występuje w wielu formach, wzorach i kolorach – na indywidualne zamówienie klienta można wykonać rozmaite projekty, w tym również 3D.

Ze względu na trwałość, stosunkowo niski koszt produkcji oraz wszechstronność, dzisiaj kalkomania coraz częściej wykorzystywana jest nie tylko przy tworzeniu porcelany. Ta technika zdobienia świetnie sprawdza się przy wykonywaniu gadżetów marketingowych.

Materiały używane w kalkomanii

Aby jednak uzyskać wysokiej jakości nadruk, do wykonania kalkomanii trzeba sięgnąć po dobrej jakości produkty. Najistotniejszy jest papier do druku fotoceramicznego, który powinien mieć odpowiednią gramaturę i zapewniać wysoką odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Nie bez znaczenia jest też gatunek ceramiki poddawanej zdobieniu.

Akcesoria, które mają znaczenie dla sprawnego przebiegu całego procesu wypalania to także piece do ceramiki, lakiery ceramiczne, tonery, laminaty oraz drukarki do fotoceramiki.

Blog
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/lotus/inc/template-tags.php on line 73