Tworzenie fotoceramiki jest zadaniem, które wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, ale też wykorzystania odpowiednich produktów. Każdy kolejny etap procesu musi być starannie zaplanowany tak, aby efekt końcowy był po prostu idealny. Jednym z najważniejszych kroków, które należy wykonać, jest zastosowanie laminatów. Jakiego typu produkty warto wykorzystać? I czy mogą one zawierać ołów? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Laminaty do fotoceramiki – co warto wiedzieć?
Laminaty służą – jak wskazuje ich nazwa – do procesu laminowania grafiki na ceramice (a także na innych materiałach). Głównym celem ich zastosowania jest zapewnienie trwałości: wysokiej jakości laminat, który zostanie starannie naniesiony, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, promienie UV, ale także uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo laminaty do fotoceramiki, dzięki swoim właściwościom, chronią grafikę przed blaknięciem kolorów i ścieraniem się, dzięki czemu pozwalają zachować doskonały wygląd przedmiotu. Laminowanie uwypukla kolory, podkreśla kontury grafiki i sprawia, że nawet najbardziej minimalistyczne projekty nabierają nowego charakteru.
Jeśli więc szukasz wysokiej jakości laminatów do fotoceramiki, to zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty. Proponujemy produkty z topnikiem i bez, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane do nanoszenia grafiki na powierzchnie płaskie i regularne, takie jak elementy ceramiczne, kamionkowe, szklane oraz wykonane z metali emaliowanych.
Czy laminaty mogą zawierać ołów?
Wiele osób zastanawia się, czy laminaty do fotoceramiki mogą zawierać ołów?
Najpierw warto zastanowić się, czym on w ogóle jest. Ołów to pierwiastek chemiczny, należący do grupy metali ciężkich, zaliczany do rodziny węglowców i pozyskiwany z rudy ołowiu. Wykazuje dobre właściwości, takie jak m.in. plastyczność, czy łatwość tworzenia stopów z innymi metalami, przez co jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Jednocześnie jednak jest pierwiastkiem toksycznym dla ludzkiego organizmu, co oznacza, że może powodować liczne dolegliwości i problemy zdrowotne.
Jeśli więc tworzona fotoceramika ma służyć do codziennego użytku, a zwłaszcza do kontaktu z pożywieniem, laminat nie może zawierać w swoim składzie ołowiu. W przeciwnym wypadku produkt byłby niebezpieczny dla człowieka.